Lityum  Mucize element. Bir teoriye göre Güneşten çok daha fazla ağırlığı olan süpernovaların merkezinde oluştu. Hidrojen yakıtını bitiren süpernova iç basıncı bittikten sonra kendi kütlesine dayanamıyarak  kendi üstüne çökmeye başlar. Bu arada oluşan pek çok elementten biride Lityum elementidir. İç basınca dayanamıyan  süpernova patlayarak Lityumla birlikte oluşan diğer elementler evrene saçılarak yeni oluşan gezegenlere dağılır. Lityum elementi diğer elementlerle birlikte dünyamızı oluşturdu.

Anadoluda bir söz vardır. Ekmeğimizi taştan çıkarıyoruz. Bizde ekmeğimizi güneşten ve mucizevi element Lityumdan kazanıyoruz.

Lityum elementi yörüngesindek bir  elektronu çok kolay bir şekilde vererek pozitif elektrik yüklü bir atom haline gelir. Çok çabuk tepkimeye girdiği için demir fosfat tozuyla karıştırılarak  LiFePO4 bileşiği elde edilerek batarya yapılır.

30 yıldır elektrik-elektronik sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Son 15 yıldır Güneş Enerjisi Santralleri kuruyoruz.  Bilindiği gibi Güneşten elektrik elde edip bunu kullanıma sunmak için Panel,invertor ve batarya gerekir. Burda Türkiyede yaygın olarak Jel Akü kullanılmaktadır. Jel Akü yaklaşık 700 defa dolup boşaldıktan sonra kullanılamaz hale gelir. Fakat Lityum Batarya 6000 defa dolup boşalma özelliğine sahiptir.

Bu nedenle Lityum Batarya sektöründe faaliyete başladık. Kullandığımız cel 3.2 volt 50 Ah kapasitesine sahip Lityum Prizmatik cell’dir. 15 adet Lityum Prizmatik cell kullanarak 2.4 kWatt power pack bataryasını ürettik.

Ürün kataloğumuzda gösterildiği gibi 2.4 kWatt’an  144  kWatt gücünde 15 ürün geliştirdik. Bütün bataryalarımız elektronik olarak kontrollü şekilde dolup boşalır. Rated akım yerine yarısı kadar bir akıma izin vererek ömrünü 6000 defa dolup boşalacak şekilde uzattık. Bütün Bataryalarımız aşırı akım, aşırı voltaj ve ısıya karşı elektronik devrelerle korumalıdır. Bu teknolojiyi geliştirme konusunda oldukça önemli bir yol katettik.

Türkiyede elektrik enerjisi depolama konusunda faaliyet gösteren ilk şirketiz. Bu teknolojiyi her geçen gün geliştiriyoruz.

Bütün montajlar tarafımızdan yapılarak 5 yıl garanti veriyoruz. Türkiyede köyde yaşayan bir aile bütün enerji ihtiyacını güneşten elde edebilir. Su kuyularının yanına panel kurma sorunu ortadan kalkmaktadır. Yerleşim yerinden uzakta olan Güneş panellerinin güvenlik sorunundan dolayı tercih edilmemektedir. Çatısına kuracağı panel ile bataryayı şarz edip su kuyusuna götürebilmesi güvenlik sorununu ortadan kaldırmaktadır.

30 kWatt gücündeki bir Lityum batarya 6000 defa dolduğunda 180.000 kWatt elektrik depolandıktan sonra ömrü biter. Buda son derece ekonomik olduğunu gösterir.  Çevirim Ömrü tamamlanan bataryaların değiştirilmesi garantisi veriyoruz. Sadece Cell Bataryanın değiştirilmesi çok daha ekonomik olacaktır. LiFePO4 bileşiği sonradan tekrar dönüştürülebileceği için doğa dostudur. Toprağa karıştığında sadece bitkiye  gübre olur.

Bilindiği gibi Lityum elementi ilaç endüstrisinde sakinleştirici olarak kullanılır. Suyunda bol Lityum elementi olan bölgelerde intihar olaylarının çok daha düşük olduğu gözlenmiştir. Bir antideprean olarak ilaç endüstrisinde kullanılır. Bu nedenle bu elementi çok seviyoruz.

Şuna kesinlikle inanıyoruz, Türkiyedeki bütün köylerin enerji ihtiyacı Güneşten karşılanacaktır. Bizde teknolojimizle buna hazırız.